در تاریخ بیستم خرداد (۱۳۹۶/۰۳/۲۰) قابلیت تماس صوتی آیگپ در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

همانطور که پیشتر قول داده بودیم قابلیت تماس صوتی در آیگپ فعال خواهد شد. در نسخه ۰.۱.۰ این امکان که توسط تیم فنی آیگپ ایجاد شده و در مرحله ی انجام تست های نهایی بود، تمام کاربران آیگپ قادر خواهند بود تا تماس های صوتی خود را بدون پرداخت هزینه ی تماس توسط آیگپ انجام دهند.

تماس صوتی در آیگپ بر پایه ی تکنولوژی WebRTC برقرار شده است. در این تکنولوژی برقراری ارتباط صوتی به صورت P2P (همتا به همتا) انجام می گیرد. در مدل ارتباطی P2P هیچ واسط و شخص سومی بین دو همتا که ارتباط برقرار می کنند وجود ندارد. بدین صورت که دو طرف تماس از طریق یک سرور، آدرس اینترنتی خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و یکدیگر را بر بستر اینترنت شناسایی می کنند.

پس از تأیید همتاها توسط یکدیگر ارتباط آنان به صورت کاملاً مستقیم و بدون واسط به صورت P2P برقرار می گردد و تحت هیچ شرایطی امکان ارسال محتوای تماس به جز به طرف مقابل، به هیچ سرور واسط و یا شخص ثالثی وجود نخواهد داشت.

در واقع این مدل ارتباطی زیرساخت تکنولوژی WebRTC می باشد. با تکیه بر زیرساخت تکنولوژی WebRTC می توان با خیال راحت گفت که قابلیت تماس صوتی در آیگپ کاملاً امن و قابل اعتماد می باشد. پیشتر اپلیکیشن Signal با بهره گیری از همین تکنولوژی نوین پا به عرصه گذاشت ولیکن در ایران فیلتر شد.

حال بهتر است نگاهی به نیازمندی های برقراری تماس صوتی آیگپ بیندازیم:

برای برقراری تماس صوتی آیگپ حداقل پهنای باند ۱۲۸ کیلو بایت مورد نیاز است که در واقع در حال حاضر این پهنای باند کمترین پهنای باند ارائه شده توسط اپراتورها می باشد و این بدان معناست که تماس صوتی آیگپ برای همگان قابل استفاده می باشد.

اما نکته ی دیگری هم وجود دارد. درست است که برقراری این تماس صوتی به صورت کاملاً رایگان توسط آیگپ ارائه می گردد، اما نکته اینجاست که آیا استفاده از اینترنت در برقراری این تماس صوتی مقرون به صرفه است یا خیر؟!

بیایید با هم محاسبه کنیم:

برای یک تماس صوتی با کیفیت آیگپ که حداقل در پهنای باند ۱۲۸ برقرار می گردد برای یک ساعت مکالمه، میزان حجم مصرفی اینترنت برابر با ۱۴۴۰۰ کیلوبایت می باشد که معادل ۱۳.۷۳ مگابایت است. نرخ تعرفه اینترنت به صورت آزاد که توسط اپراتورها محاسبه می گردد برای سیم کارت های دائمی ۰.۵ ریال و برای سیم کارت های اعتباری ۰.۷۵ ریال می باشد؛ و این یعنی هزینه ی برقراری یک ساعت تماس صوتی آیگپ بر مبنای تعرفه ی اینترنت آزاد و بدون استفاده از بسته های افزایشی برای سیم کارت های اعتباری برابر با ۱۰۸۰ تومان و برای سیمکارت های دائمی برابر با ۷۲۰ تومان خواهد بود.

 

حال نگاهی می کنیم به تعرفه ی تماس از طریق تلفن همراه :

تعرفه ی هر دقیقه تماس استانی داخل شبکه برای سیم کارت های اعتباری همراه اول ۶۷،۱ تومان می باشد و برای سیم کارت های دائمی ۴۴،۷ تومان محاسبه می گردد. این تعرفه برای سیم کارت های اعتباری معادل ۶۲ تومان و برای سیم کارت های دائمی معادل ۴۹،۹ تومان توسط ایرانسل محاسبه می گردد.

این درحالی است که این تعرفه حداقل تعرفه ی دو اپراتور است و در شرایطی است که تماس از شبکه ی استانی خارج نشده و هزینه ی جابجایی به آن تعلق نگیرد.

بدین ترتیب هزینه ی هر ساعت تماس از طریق سیم کارت اعتباری همراه اول معادل ۴۰۲۶ تومان و از طریق سیم کارت دائمی همراه اول معادل ۲۶۸۲ تومان و از طریق سیم کارت اعتباری ایرانسل برابر ۳۷۲۰ تومان و از طریق سیم کارت دائمی ایرانسل معادل ۲۶۹۴ تومان محاسبه می گردد.

حالا با یک ضرب و تقسیم ساده می توانید متوجه شوید که هزینه ی تماس صوتی از طریق آیگپ حتی بدون استفاده از بسته های افزایشی اینترنت  و با تعرفه ی اینترنت آزاد، در مقایسه با هزینه ی تماس با سیم کارت های اعتباری و دائمی اوپراتورها بیش از ۷۰٪ ارزان تر خواهد بود!!!