چرا "آی گپ" به صورت متن باز منتشر شده است؟

ابتدا باید بدانیم واژه ی متن باز به نرم افزارهایی اطلاق می شود که متنِ کدهای شکل دهنده ی آن نرم افزار به صورت کامل و رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد.

جامعه ی جهانی برنامه نویسانِ متن باز شامل برنامه نویسانی است که کدهای نرم افزارهای متن باز را دریافت کرده و آن مجموعه کد را بنا به سلیقه و یا نیازهای خود تغییر داده و مجدداً منتشر می نمایند.

"آیگپ" با انتشار کدهای خود به صورت متن باز این امکان را فراهم نموده است تا همگان بتوانند اپلیکیشن "آیگپ" را تغییر داده و آن را بر اساس نیاز خود خصوصی سازی نمایند. برای مثال؛ یک سازمان نیازمند یک بستر ارتباطی منسجم و کارآمد برای کارکنان خود است، این سازمان می تواند بدون پرداخت هیچ هزینه ای از "آیگپ" برای این منظور استفاده نماید.

اما، بنا به دلایل طبقه بندی اسناد در آن سازمان، کارکنان اجازه ی انتقال داده از یک سیستم به سیستم دیگر را ندارند. اینجاست که سازمان مذکور می تواند با اعمال تغییرات در "آیگپ" و شخصی سازی آن بر اساس پروتکل های داخلی خود، اپلیکیشن جدیدی را بر بستر "آیگپ" ایجاد نموده و در آن امکان انتقال داده را حذف کرده و یا آن را بر اساس طبقه بندی و تعیین سطح دسترسی مورد نیاز خود بازتولید نماید.

در حقیقت، با انتشار "آیگپ" به صورت متن باز امکان استفاده ی گسترده ی سازمان ها، نهادها و شرکت ها در مقیاس کوچک و بزرگ از محصولی با قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا در انجام شخصی سازی فراهم شده است.

هدف دیگر از انتشار "آیگپ" به صورت متن باز، ایجاد امکان عملی کدنویسی بر اساس تکنولوژی های روز دنیا برای برنامه نویسان داخل کشور می باشد.

از آنجا که در "آیگپ" از جدیدترین روش های برنامه نویسی و تکنولوژی سطح بالا استفاده شده است، برنامه نویسان قادر خواهند بود تا با بررسی کدهای "آیگپ" سطح دانش خود در زمینه ی کدنویسی را ارتقا داده و نیز با توسعه ی کدهای منتشر شده، بتوانند در جهت ارتقاء و تعالی این محصول صد در صد بومی، همراه ما باشند.