شرکت‌های بزرگ با توجه به تغییر سیاست­ها و برنامه‌هایی که برای آینده دارند، تصمیم می‌گیرند تا لوگوی شرکت را از یک جایی به بعد تغییر دهند. در تاریخچه تمام شرکت‌های بزرگ، تغییر لوگو و رسیدن به هویتی که بیشترین شباهت به اهداف کمپانی را دارد، وجود داشته است. تغییر روند لوگوی شرکت‌ها، می‌تواند از تغییرات کوچک شروع شده و به تغییرات بزرگتری منجر شود. به عنوان مثال لوگوی شرکت اپل از سال 1976 تا 2007،  5 بار تغییر کرد تا به یک نشان ثابت رسید.  این موضوع برای دیگر کمپانی‌های بزرگ دنیا از پپسی گرفته تا مرسدس بنز و ویندوز و کمپانی کنون و اینستاگرام هم صدق می­کند.در شرکت­های پیش­رو لوگو، لوگو تایپ، رنگ، شعار و ... با استراتژی­ها تغییر کرده است.

حالا آیگپ (آی‌گپ) در راستای سیاست‌هایی که در پیش گرفته و قرار است با قدرت آن‌ها را ادامه دهد، لوگوی خود را تغییر داده است. این لوگو با شکل و شمایلی که می­بینید می‌تواند هویت واقعی این پیام­رسان را بیش از پیش نشان دهد. در این تغییرات چند نکته بسیار مهم در نظر گرفته شده که بد نیست شما هم به عنوان خانواده بزرگ آیگپ (آی‌گپ) از آن با خبر باشید.

آیگپ (آی‌گپ) در راستای چشم انداز و ماموریت جدیدش که بر پایه تحقیقات گسترده مخاطب تعریف شد با همراهی تیمی متشکل از دانش آموختگان طراحی گرافیک، طراحی محصول، کارشناسان تبلیغات و بازاریابی و اصحاب رسانه تغییرات در هویت برندش را از ابتدای شهریور شروع کرد. این تیم با برگزاری متعدد جلسات گروه کانونی مخاطبان، پیشنهادات ارائه شده را در معرض قضاوت جامعه آماری گذاشت تا نشان انتخابی بیشترین نزدیکی را به اهداف آیگپ داشته باشد. لوگوی آیگپ با همراهی یک تیم ۲۰ نفره طراحی شد.تیم تبلیغات با همراهی مشاوران این حوزه و برترین طراحان گرافیک نزدیک به  5 ماه روی لوگویی که آن را می‌بینید کار کردند.برای درک سلیقه مخاطب چندین لوگو طراحی شد اما به نتیجه نرسید چرا که بنا بر گفته مشاوران حوزه ارتباطات نمی‌توانست مفهوم یک پیام‌رسان امن را به مخاطب نشان دهد. استادان حوزه ارتباطات ما را در شناخت هر چه بیشتر سلیقه مخاطبان کمک کردند. در نهایت پس از سه ماه کار مداوم و تیمی و بر اساس طرحی که علم تبلیغات روز آن را مناسب یک پیام‌رسان می‌داند، لوگوی پیش رو به نتیجه رسید و از آن رونمایی شد.

ایده اولیه لوگوی جدید آیگپ (آی‌گپ) با تکیه بر ارتباط بی حد و مرزش برپایه سه مفهوم اصلی دیالوگ باکس، انتشار محتوا و لوکیشن شکل گرفت.

طرح اصلی، یک گفتگوی دو نفره را نشان می­دهد که با دیالوگ باکس سبز و سفید مشخص شده است. اگر به لوگو دقت کنید متوجه می­شوید که در ادامه، دیالوگ باکس­های بیشتری انتشار پیدا کرده و به صورت محو در پس زمینه دیالوگ باکس داخلی نشان داده شده است. این سایه‎های کم‎رنگ که انعکاسی از دیالوگ باکس داخلی است، نشان می‎دهد که جهانِ گفتگو در آیگپ (آی‌گپ) می‎تواند هر لحظه گسترده‎تر شده و تعداد افراد بیشتری در آن شریک باشند. همانطور که می‎دانید یکی از قابلیت‎های آیگپ (آی‌گپ) ساخت گروه و امکان چت‎های گروهی است که این مفهوم، با انتشار دیالوگ باکس و تکرار آن نشان داده شده است. نماد لوکیشن یا به عبارت دیگر سنجاق معروف که در مشخص کردن محلی خاص در نقشه ها از آن استفاده می شود، به دلیل قابلیت «اطراف من» یکی دیگر ازمفاهیمی است که در طراحی این نشان از آن ایده گرفتیم.

لوگوی آیگپ (آی‌گپ) البته یک تغییر مهم دیگر هم داشته است. رنگ غالب در لوگوی جدید سبز است. سبز به این دلیل انتخاب شده که در رنگ­شناسی تبلیغات، احساس آرامش زیادی به مخاطب می­دهد. ضمن اینکه سبز، رنگی بسیار مناسب برای موفقیت نمایش و عملیات موفق است و از این جهت می­تواند برای آیگپ (آی‌گپ) مناسب باشد.

IGap New Logo Part1 2 IGap New Logo Part2 2 IGap New Logo Part3 2 IGap New Logo Part4 2

اما تغییرات آیگپ(آی‌گپ) تنها به لوگو محدود نمی­شود. شاید مهم ترین تغییرات این پیام­رسان قابلیت­های جدیدی باشد که قرار است تا 6 ماه آینده به آن اضافه شود. قابلیت­هایی که با سلیقه و نظر مخاطبان همسوست و می تواند آن را تبدیل به پیام­رسانی با ویژگی­ها منحصر به فرد کند.

بد نیست بدانید در آینده­ای نه چندان دور قابلیت استیکر به این پیام­رسان اضافه می شود. رابط کاربری و تجربه کاربری نیز قرار است به زودی تغییر کند و به سلیقه مخاطبان نزدیک­تر شود. توسعه زیر ساخت­ها هم از این دیگر برنامه های آیگپ(آی‌گپ) است. ادغام قابلیت­های آیگپ(آی‌گپ) با ایگپ پلاس هم از دیگر برنامه­‌های تیم آیگپ(آی‌گپ) است تا این پیام­رسان بتواند در راستای هر چه بهتر شدن قدم بردارد.
در ادامه، فایل زیر را می توانید دانلود کنید و لوگو را به صورت استاندارد و برای کاربردهای متفاوت ذخیره کنید.

 

Download دانلود استاندارد لوگوی آیگپ