متن‌باز چیست؟
نرم‌افزار متن‌باز به برنامه‌هایی اطلاق می‌شود که کد منبع آن‌ها برای عموم در دسترس و قابل‌ویرایش است. توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویس‌های علاقه‌مند‌ می‌توانند با دریافت این کدها، به‌صورت رایگان از بستر برنامه استفاده کنند. آن‌ها با بهره از خلاقیت و مهارت‌ تغییرات دلخواهشان را در برنامه ایجاد کرده و نسخه مخصوص به خودشان را می‌سازند. بسیاری شرکت‌ها و مؤسسات شناخته‌شده با توجه به نیازهای خودشان اقدام به طراحی نسخه‌های سفارشی از نرم‌افزارهای متن‌باز می‌کنند. امروزه نرم‌افزارهای شناخته‌شده زیادی مانند «موزیلا فایرفاکس» یا «وی اِل سی مدیا پلیر» از فناوری متن‌باز استفاده می‌کنند.

چرا آیگپ متن‌باز است؟
علاوه بر تمامی ویژگی‌های مثبتی که در مورد نرم‌افزارهای متن‌باز ذکر شد، فقدان یک پیام‌رسان متن‌باز ایرانی یکی از انگیزه‌ها و دلایل اصلی انتشار آیگپ در این بستر بود. پیش‌ازاین سازمان‌ها و مؤسسات ایرانی برای رفع نیازهایشان در زمینه پیام‌رسانی باید از نرم‌افزارها و مدل‌های خارجی استفاده می‌کردند که این مسئله ریسک‌هایی از جمله نقض حریم شخصی آن‌ها را در پی داشت، اما پس‌ازاین با استفاده از آیگپ می‌توانند به‌صورت رایگان از خدمات یک پیام‌رسان ایرانی، معتبر و امن بهره‌مند شوند.
از دیگر مزایای انتشار آیگپ به‌صورت متن‌باز، ایجاد بستری برای برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان ایرانی است تا بتوانند همگام با فناوری و استانداردهای روز دنیا اقدام به کد نویسی کنند.
در حقیقت، با انتشار آیگپ به‌صورت متن‌باز امکان استفاده گسترده سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های ایران در مقیاس کوچک و بزرگ از محصولی با قابلیت انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی فراهم شده است.

کدهای جدید آیگپ در اندروید
همان‌طور که می‌دانید، کدهای منبع آیگپ توسط وب‌سایت شناخته‌شده «گیت‌هاب» میزبانی می‌شوند. تیم توسعه‌دهنده آیگپ به‌تازگی نسخه اندروید کدهای منبع آیگپ را بروز رسانی کردند. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت بروزترین نسخه اندروید آیگپ را با آخرین ویژگی‌های اضافه‌شده دریافت کنند.